Zajímavosti z okolí

Veselí nad Lužnicí

Město na soutoku řek Lužnice a Nežárky. Vzniklo sloučením měst Veselí a Mezimostí. Gotický kostel Povýšení sv. Kříže z pol. 13. stol., často přestavovaný. Pozdně renesanční radnice na náměstí z roku 1617, ve vedlejším renesančním domě se sgrafity je muzeum.

Vlkovský písečný přesyp

4 km odtud na jižním okraji pískovny ve Vlkově. Značeno z Vlkova po žluté trase. Zbytek písečné duny z doby ledové. Přírodní rezervace. Na pískovně možnost výborného koupání.

Horusický rybník

6 km směrem na Vlkov a dále po státní silnici směr Veselí nad Lužnicí. Po Rožmberku a Bezdrevu třetí největší rybník. Jeho rozloha je 415 ha. Na hladině je patrné zakřivení zeměkoule.

Jemčina

Bývalý barokní lovecký zámeček 12 km jihovýchodně od Valu. V okolí rozlehlé polesí s možností pěší turistiky i cykloturistiky. Několik památných stromů.